Współpraca

Biblioteka w Dąbrowie Górniczej to nie tylko książka – to Zagłębie pozytywnych ludzi!!! Taka złota myśl chodzi za mną po dzisiejszym spotkaniu z pracownikami tutejszej Biblioteki. Pracownikami to za mało powiedziane – ludźmi, kochającymi to co robią, którzy wkładają wiele serca – a tam, gdzie serce tam warto być!!! Dlatego też Czyt-NIK z miłą chęcią i nieukrywaną radością rozpoczyna współpracę z Biblioteką, którą można nazwać Instytucją Kultury, dysponującą zespołem pracowników, z których każdy jest absolutnym fachowcem w swojej branży, co nie przeszkadza współpracować ze sobą w tworzeniu ciekawych wydarzeń dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej i Zagłębia, jak i również mieszkańców miast Śląska. Zapytacie – co takiego ujęło mnie w tej właśnie Bibliotece? Do niedawna kojarzyć mogła się z wypożyczaniem książek, a to tylko część tego, co możemy spotkać w Dąbrowie Górniczej – bowiem jest to miejsce propagowania szeroko rozumianej kultury i zajęć dla każdych grup wiekowych. Podczas spotkania mogłem na własne oczy przekonać się, że w tejże Instytucji Kultury znajduje się kompletnie wyposażone studio nagraniowe, w którym można realizować nie tylko nagrania audiobooków, ale także młodych zespołów, które nie mogą sobie pozwolić na wielkie studio. A widząc zapał i entuzjazm zespołu realizatorów dźwięku i akustyków można być pewnym, że dołożą starań, by każde nagranie było możliwie jak najwyższej jakości. 
Ponadto zwiedziłem salę audiowizualną, w której organizowane są spotkania autorskie z pisarzami, muzykami, czy ciekawymi ludźmi z innych obszarów kultury. Ostatnio odbył się tutaj koncert kolęd w wykonaniu chórów ze szkół Dąbrowy Górniczej i innych miast Zagłębia. Jeśli nie mogliście uczestniczyć w tym wydarzeniu, nic straconego. Całość do obejrzenia na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=OmyzeQpnDGc

Biblioteka ma również własny zespół muzyczny, który swe pasje i talenty może szlifować w profesjonalnej sali prób, która pozwala na pracę nad utworami muzycznymi w komfortowych i profesjonalnych warunkach. Dla najmłodszych organizowane są zabawy klockami lego, a z tego co się dowiedziałem podczas zwiedzania Biblioteki, dla dzieciaków szykowana jest kolejna atrakcja – zajęcia z robotyki i programowania. Po co siedzieć w domu, skoro tutaj można się fajnie pobawić i poznać inne fajne dzieci? Dla trochę i bardziej starszych odbywają się warsztaty, w ramach których uczestnicy budują różnego rodzaju rękodzieło, nierzadko z artykułów Eko. Jakby tego było mało znajduje się tu również Literacka Pracownia Artystyczna. To tu powstają fantastyczne wytwory handmade inspirowane literaturą. A dla miłośników literatury, Biblioteka organizuje spotkania z autorami naszych ulubionych książek. Niedawno skończyła się najnowsza edycja Dąbrowskiego Festiwalu Kultury ZagłębieWood. Jego gośćmi byli między innymi Łukasz Orbitowski, Sebastian Riedel, Filip Łobodziński czy Agata Passent. Wkrótce na Blogu będzie dostępna relacja z każdego ze spotkań w ramach tego festiwalu. Na zakończenie dodam tylko, że opuszczając te wyjątkowe mury, cisną się na usta te oto słowa „Twarzą Biblioteki są uśmiechnięci, życzliwi i niezwykle kompetentni bibliotekarze zawsze służący pomocą”. I co Kochani – ciekawe miejsce – prawda?! Zatem zapraszam wirtualnie i realnie do Biblioteki w Dąbrowie Górniczej – Zagłębia Pasjonatów Kultury. Bądźcie zatem na bieżąco z naszymi stronami – niebawem ruszamy z pierwszą zabawą, w której do zdobycia książką, a w dalszej przyszłości czeka nas ciekawa przygoda z książką w tle.

Bibliotekę odwiedzają różne stworzenia, nie tylko ludzkie... :-) 
 

4 komentarze:

 1. Nie tylko w Dąbrowie takie rzeczy w Bibliotekach!
  Także ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tego pełną świadomość, że takich Bibliotek jak ta w Dąbrowie Górniczej jest wiele - chętnie je poznam, ponieważ takie właśnie miejsca są godne polecenia i uwagi :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałem nawet przyjemność poznać kilka takich ciekawych Bibliotek w ramach "Zabawy Bibliotek", zorganizowanej na Czyt-NIKu. W ramach tej akcji Wydawnictwo Literackie Białe Pióro przekazało zestaw książek zwycięskiej Bibliotece https://www.facebook.com/Biblioteka-Publiczna-im-Jana-Daniela-Janockiego-w-Mi%C4%99dzychodzie-260438240718069/

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłem, brałem udział w zajęciach hand-made i prawie całym ZagłebieWood. Potwierdzam, że robią to ludzie z pasją. Mają świetnych prowadzących spotkania z autorami książek. Już się nie mogę doczekać kolejnych :)

  OdpowiedzUsuń