Współpraca

W dniach 29.06-1.07.2018 na wrocławskim Nadodrzu, w starej Drukarni przy ul. Otwarta 12 odbędą się pierwszej i jedyne w swoim rodzaju Targi Książki Niezależnej i Artystycznej Nisza. Uroczyste otwarcie będzie miało miejsce w piątek w samo południe. Czyt-NIK ma ogromną przyjemność współpatronować temu wyjątkowemu wydarzeniu. Niech wszyscy miłośnicy książki spotkają się w ostatni weekend czerwca. Obok "selfpublisherów" ze swoimi pracami zaprezentują się artyści, którzy podchodzą do druku w zupełnie inny sposób. Wszystkich zainteresowanych współpracą lub uczestnictwem w targach prosimy o potwierdzenie poprzez wypełnienie poniższych formularzy. Termin nadsyłania zgłoszeń oraz przesyłania książek to 16.06.2018!
Autorzy: https://goo.gl/forms/ddWHsM1eGSNAeXoZ2
Artyści: https://goo.gl/forms/z11l6nad3xblvJ1K3
Blogerzy: https://goo.gl/forms/MA3nd3y2XNbWSnqp1

Żaden z indywidualnych wystawców nie ponosi opłat związanych z organizacją targów. Targi mają na celu wsparcie niezależnych twórców podczas których autorzy, którzy samodzielnie wydali swoje książki będą mieli szanse na zaprezentowanie ich szerszemu gronu odbiorców.
Książki będą prezentowane na hali maszyn Drukarni w różnych ciekawych miejscach w nastrojowej scenerii. Obok książek, na ścianach, wywieszone będą krótkie notki biograficzne.
Nie musisz przyjeżdżać osobiście – książki można przesłać kurierem.
Niesprzedane egzemplarze można pozostawić w nowo otwartej księgarni z literaturą niezależną i artystyczną.
Patronat medialny nad imprezą objęło Radio RAM, które informować będzie o wszelkich atrakcjach podczas wydarzenia. A dziać będzie się wiele dobrego. Jak chociażby będziemy mieli możliwość wymienić się swoimi bibliotecznymi zasobami. Każdy z nas ma w domu stosy od dawna nieczytanych książek… Czy nie byłoby lepiej podzielić się nimi ze światem? NISZA będzie do tego idealną okazją! Przynieś je na targi, zostaw u nas i w zamian poczęstuj się inną książką na wynos.
Zorganizowane będą również spotkania autorskie (w piątek i sobotę o godzinie 20.00). Prawdopodobnie odbywać się będą w różnych miejscach na Nadodrzu - bardzo klimatyczna dzielnica. Przygotowujemy kilka atrakcji dla gości. Między innymi, własnoręczny druk zakładki na zabytkowej prasie oraz wystawę o selfpublisherach i późno odkrytych autorach.
W razie pytań, zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem nisza@klubinnowatora.plMaciej Zarański - prezes Fundacji Klub Innowatora, autor książki „Powrót Sowy” zaprasza wszystkich selfpublisherów oraz miłośników dobrych i ambitnych książek na wyjątkowe spotkanie. Czyt-NIK ma niebywałą przyjemność współpatronować temu ważnemu wydarzeniu na kulturalnej mapie Wrocławia i towarzyszyć w promocji ambitnej literatury.
Targi Książki Niezależnej i Artystycznej „Nisza”, odbędą się w ostatni weekend czerwca 2018 roku na wrocławskim Nadodrzu w Drukarni typograficznej przy ul. Otwartej 12. Nadodrze jest rewitalizowane na dzielnicę rzemieślniczo - artystyczną a sama Drukarnia działa bez przerwy od początku lat 80tych. Miejsce to 73m2 wyjątkowego klimatu. W części recepcyjnej, wystawione zostaną książki artystyczne i przykłady opraw introligatorskich. Od marca 2017 roku, Drukarnia jest częścią Fundacji Klub Innowatora. 
Targi mają na celu wsparcie niezależnych twórców podczas których autorzy, którzy samodzielnie wydali swoje książki będą mieli szanse na zaprezentowanie ich szerszemu gronu odbiorców. Organizatorzy poszukują chętnych do sprzedaży swoich dzieł podczas Targów. Tematyka nie gra roli – jak mówi Maciej Zarański „jesteśmy zainteresowani wszystkim od kryminałów, fantastyki i komiksów, po tomiki poezji i książkę artystyczną”.
Nikt z Was nie musi wydawać ani złotówki za stanowisko! To jest to co odstrasza od targów i blokuje niezależnych autorów. Do każdej ceny książki doliczamy jedynie 10%. Wy jedynie przywozicie albo przysyłacie kurierem swoją pozycję, wcześniej wypełniając tę ankietę:
https://goo.gl/forms/QE1y7EbR9I7mwjQi1.
Jeżeli prześlecie więcej książek, to mogą one zostać w Drukarni, ponieważ chcę aby w tym miejscu była księgarnia z niezależnymi i artystycznymi książkami.
Na hali maszyn, zorganizowany zostanie „showroom”, czyli pojedyncze egzemplarze Waszych książek usytuowane będą w różnych miejscach Drukarni. Na ścianach przy książkach wisieć będą małe plakaciki z Waszym bio, opisem książki i kodem QR do recenzji albo Waszej strony.
Na tej samej hali organizujemy wystawę autorów, którzy odnieśli sukces wydając sami własne książki oraz tych, którzy długo nie byli „odkryci” przez wydawnictwo i również odnieśli sukces. Każda osoba, która kupi Wasza książkę, będzie mogła własnoręcznie, korzystając z zabytkowej prasy drukarskiej, odbić sobie własną zakładkę. Przygotowujemy jeszcze kilka ciekawych atrakcji.
Zapraszamy do osobistego uczestnictwa, podczas którego przewidujemy spotkania  z czytelnikami i wywiady przeprowadzane przez blogerów. W razie braku możliwości pojawienia się na Targach, proponujemy wysłanie książek kurierem – sprzedażą zajmiemy się sami.
Planujemy również wprowadzenie książek niezależnych do stałej oferty Drukarni, więc niesprzedany nakład może pozostać w naszych rękach do dalszej dystrybucji.
Zainteresowanych i chcących poznać więcej szczegółów zachęcamy do kontaktu pod mailem nisza@klubinnowatora.pl
Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej po raz kolejny udowadnia, że biblioteka to nie tylko książka - to również wiele ciekawych wydarzeń  rozwijających wyobraźnię. Już po raz szesnasty 23 marca 2018 niniejsza książnica zorganizowała „Noc z Andersenem”, czyli całonocna impreza dla dzieci z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej oraz rocznicy urodzin duńskiego baśniopisarza H. Ch. Andersena. Tegorocznej imprezie w dąbrowskiej książnicy przyświecało hasło „Wszystkie zwierzaki Pana Andersena”. Stało się ono także pretekstem do zbiórki na rzecz Fundacji S.O.S. dla Zwierząt.


Młodzi czytelnicy uczestniczyli m.in. w warsztatach tworzenia przestrzennych zwierzaków, zajęciach dogoterapii, a także pokazie Dąbrowskiej Sekcji Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP w Ząbkowicach. Nie lada atrakcją dla najmłodszych był spektakl warszawskiego Teatru Bajlandia pt. „Awanturka z leśnego podwórka”, a także bez wątpienia samo nocowanie pomiędzy bibliotecznymi regałami.

Wydarzenie jest nagrodą dla najbardziej aktywnych młodych czytelników. Biletem wstępu na całonocną imprezę jest niezmiennie własnoręcznie przygotowana kartka urodzinowa dla Pana Andersena, na których w tym roku widniał nie tylko solenizant, ale i jego pupile.

Z okazji urodzin pana Andersena zespół Biblioteki Miejskiej w Dąbrowie Górniczej przygotował specjalna piosenkę, której można posłuchac w dąbrowskiej relacji wideo z tej imprezy.

Zachęcamy do obejrzenie fotorelacji z obchodów urodzin J. Ch. Andersena w dąbrowskiej Bibliotece a także do zapoznania się z dokumentacją filmową z tego wydarzenia.Zachęcam również do zapoznania się z krótkim zapisem wideo z wydarzenia

Robotyczne warsztaty taneczne, projekcje filmowe, kosmiczne karaoke, czy animacje i zabawy to jedne z wielu atrakcji, które czekały na dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej w ramach futurystycznej imprezy karnawałowej „Bal Robotów”. W tegoroczne ferie w samym centrum Zagłębia wylądowały roboty, które uświetniły zabawę w dąbrowskiej książnicy. Zatem Tłusty Czwartek, był opasły nie tylko w pączki, ale równie słodkie kosmiczne przebrania polane lukrem Science-fience. Zabawa była przednia. Zobaczcie jakie psoty wyrabiały roboty :-)Dziś wracamy do ubiegłorocznego festiwalu ZagłebieWood w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dabrowie Górniczej, nad którą Czyt-NIK ma od niedawna patronat medialny. Jednym z wielu gości w ramach tego festiwalu był absolutnie zaskakujący autor książek, człowiek o nietuzinkowym charakterze i wysoce nieszablonowej osobowości - Łukasz Orbitowski.


Autor, który 23 października 2017 roku, odwiedził Dąbrowę Górniczą  jest prozaikiem, felietonistą; autorem zbiorów opowiadań: Złe Wybrzeża , „Szeroki, głęboki”, wymalować wszystko, "Wigilijne psy” i „Nadchodzi”, powieści „Horror show”, „Tracę ciepło” i „Święty Wrocław” oraz książki „Prezes i Kreska”. Jak koty tłumaczą sobie świat; wraz z Jarosławem Urbaniukiem napisał dwutomowy cykl „Pies i klecha”. Zachęcam do zapoznania się z galerią ze spotkania ale przede wszystkim z pełnym zapisem tego wydarzenia w formie wideo.
LEGO animacje, czyli ferie w dąbrowskiej bibliotece

Jeśli ferie, to tylko z Miejską Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Górniczej! Książnica po raz kolejny udowadnia, że oferta zajęć dla dzieci i młodzieży wcale nie musi być przewidywalna… Tegoroczna zima upływa młodym mieszkańcom miasta pod hasłem TECHNOZIMA, czyli ferie z techniką. W ofercie znalazły się m.in. warsztaty filmowe z LEGO, Bal Robotów – karnawałowa impreza w futurystycznym rytmie oraz całe mnóstwo zajęć z pogranicza plastyki i techniki, dzięki którym żadne dziecko nie będzie się nudzić!

Ciekawą alternatywą dla konstruowania budowli z klocków LEGO są wspomniane warsztaty filmowe, podczas których zarówno miłośnicy popularnych klocków oraz techniki mogą znaleźć coś dla siebie. Zajęcia bazują na serii edukacyjnej LEGO Story, a każde z 4 spotkań (29 i 31 stycznia; 5 i 7 lutego) jest okazją do kreatywnego spędzania czasu w gronie rówieśników.

- Dzieci (w wieku 7-12 lat) pracują w grupach, po wylosowaniu gatunku filmowego (np. love story, kryminał, horror) i miejsca akcji przystępują do tworzenia obrazkowej wersji scenariusza, tzw. storyboardu, następnie właściwego scenariusza, zastanawiają się przy tym nad doborem bohaterów, scenografii, poznają też tajniki kadrowania, tworzą zdjęcia w aplikacji stop-motion, a na końcu wzbogacają swoją historię o dźwięk i teksty dubbingowe – opowiada Olga Kukuła – jedna z prowadzących warsztaty.

- Warsztaty filmowe z LEGO to przede wszystkim świetna zabawa połączona z nauką! Uczestnicy korzystają z dobrze im znanych narzędzi, tj. aparat, tablet, smartphone, tworząc finalnie animację poklatkową – dodaje Anna Stępień – współprowadząca zajęcia.

Warsztaty cieszą się dużą popularnością i z pewnością będą kontynuowane w przyszłości w nowopowstającym Centrum Edukacji i Rozwoju, mieszczącym się w dąbrowskiej MBP. Obecny cykl zajęć potrwa do 7 lutego, kiedy to dzieci zobaczą po raz pierwszy efekty swojej pracy. Trzymamy kciuki za dzieciaki i życzymy wysokiej oglądalności! Zanim nowe atrakcyjne wydarzenia rozpoczną sezon aktywności w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej wróćmy do tego, co działo się w końcówce ubiegłego roku w tej zacnej instytucji pełnej pasjonatów kultury.
W październiku i listopadzie trwał w Dąbrowie bowiem festiwal ZagłębieWood, w ramach którego miejską książnicę odwiedziła spora liczba znanych autorów. Część spotkań była finansowana przez Urząd Miejski Dąbrowy Górniczej, część z Budżetu Partycypacyjnego.
Dziś pierwszy zapis z serii spotkań, rozmowa z człowiekiem wielowymiarowym - pisarzem wśród naukowców i naukowcem wśród pisarzy. Autorem dwóch córek i książek, które zostały przetłumaczone na wiele języków - Januszem Leonem Wiśniewskim. W Polsce znany jest przede wszystkim z absolutnie bestsellerowej, wielokrotnie wznawianej powieści "Samotność w sieci". Jego dzieła to także "Intymna teoria względności, czy "Molekuły emocji". Przybliża także naukę dzieciom w swych książkach "W poszukiwaniu Najważniejszego: bajka trochę naukowa".

W dąbrowskiej bibliotece bywa systematyczne. Jak sam mówi - lubi tu przyjeżdżać a jego nowa książka właśnie w Dąbrowie będzie miała swoja prapremierę. To się nazywa wierność !


Zobaczcie, jak było...

Również i w tym roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej podczas festiwalu ZagłębieWood, na wszystkich Uczestników czeka wiele atrakcji. Czyt-NIK na bieżąco będzie Was o wszystkich informował, a póki co zapraszam do oglądnięcia całego zapisu spotkania z Januszem Leonem Wiśniewskim.Biblioteka w Dąbrowie Górniczej to nie tylko książka – to Zagłębie pozytywnych ludzi!!! Taka złota myśl chodzi za mną po dzisiejszym spotkaniu z pracownikami tutejszej Biblioteki. Pracownikami to za mało powiedziane – ludźmi, kochającymi to co robią, którzy wkładają wiele serca – a tam, gdzie serce tam warto być!!! Dlatego też Czyt-NIK z miłą chęcią i nieukrywaną radością rozpoczyna współpracę z Biblioteką, którą można nazwać Instytucją Kultury, dysponującą zespołem pracowników, z których każdy jest absolutnym fachowcem w swojej branży, co nie przeszkadza współpracować ze sobą w tworzeniu ciekawych wydarzeń dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej i Zagłębia, jak i również mieszkańców miast Śląska. Zapytacie – co takiego ujęło mnie w tej właśnie Bibliotece? Do niedawna kojarzyć mogła się z wypożyczaniem książek, a to tylko część tego, co możemy spotkać w Dąbrowie Górniczej – bowiem jest to miejsce propagowania szeroko rozumianej kultury i zajęć dla każdych grup wiekowych. Podczas spotkania mogłem na własne oczy przekonać się, że w tejże Instytucji Kultury znajduje się kompletnie wyposażone studio nagraniowe, w którym można realizować nie tylko nagrania audiobooków, ale także młodych zespołów, które nie mogą sobie pozwolić na wielkie studio. A widząc zapał i entuzjazm zespołu realizatorów dźwięku i akustyków można być pewnym, że dołożą starań, by każde nagranie było możliwie jak najwyższej jakości. 
Ponadto zwiedziłem salę audiowizualną, w której organizowane są spotkania autorskie z pisarzami, muzykami, czy ciekawymi ludźmi z innych obszarów kultury. Ostatnio odbył się tutaj koncert kolęd w wykonaniu chórów ze szkół Dąbrowy Górniczej i innych miast Zagłębia. Jeśli nie mogliście uczestniczyć w tym wydarzeniu, nic straconego. Całość do obejrzenia na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=OmyzeQpnDGc

Biblioteka ma również własny zespół muzyczny, który swe pasje i talenty może szlifować w profesjonalnej sali prób, która pozwala na pracę nad utworami muzycznymi w komfortowych i profesjonalnych warunkach. Dla najmłodszych organizowane są zabawy klockami lego, a z tego co się dowiedziałem podczas zwiedzania Biblioteki, dla dzieciaków szykowana jest kolejna atrakcja – zajęcia z robotyki i programowania. Po co siedzieć w domu, skoro tutaj można się fajnie pobawić i poznać inne fajne dzieci? Dla trochę i bardziej starszych odbywają się warsztaty, w ramach których uczestnicy budują różnego rodzaju rękodzieło, nierzadko z artykułów Eko. Jakby tego było mało znajduje się tu również Literacka Pracownia Artystyczna. To tu powstają fantastyczne wytwory handmade inspirowane literaturą. A dla miłośników literatury, Biblioteka organizuje spotkania z autorami naszych ulubionych książek. Niedawno skończyła się najnowsza edycja Dąbrowskiego Festiwalu Kultury ZagłębieWood. Jego gośćmi byli między innymi Łukasz Orbitowski, Sebastian Riedel, Filip Łobodziński czy Agata Passent. Wkrótce na Blogu będzie dostępna relacja z każdego ze spotkań w ramach tego festiwalu. Na zakończenie dodam tylko, że opuszczając te wyjątkowe mury, cisną się na usta te oto słowa „Twarzą Biblioteki są uśmiechnięci, życzliwi i niezwykle kompetentni bibliotekarze zawsze służący pomocą”. I co Kochani – ciekawe miejsce – prawda?! Zatem zapraszam wirtualnie i realnie do Biblioteki w Dąbrowie Górniczej – Zagłębia Pasjonatów Kultury. Bądźcie zatem na bieżąco z naszymi stronami – niebawem ruszamy z pierwszą zabawą, w której do zdobycia książką, a w dalszej przyszłości czeka nas ciekawa przygoda z książką w tle.

Bibliotekę odwiedzają różne stworzenia, nie tylko ludzkie... :-) 


5 komentarzy:

 1. Nie tylko w Dąbrowie takie rzeczy w Bibliotekach!
  Także ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tego pełną świadomość, że takich Bibliotek jak ta w Dąbrowie Górniczej jest wiele - chętnie je poznam, ponieważ takie właśnie miejsca są godne polecenia i uwagi :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałem nawet przyjemność poznać kilka takich ciekawych Bibliotek w ramach "Zabawy Bibliotek", zorganizowanej na Czyt-NIKu. W ramach tej akcji Wydawnictwo Literackie Białe Pióro przekazało zestaw książek zwycięskiej Bibliotece https://www.facebook.com/Biblioteka-Publiczna-im-Jana-Daniela-Janockiego-w-Mi%C4%99dzychodzie-260438240718069/

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłem, brałem udział w zajęciach hand-made i prawie całym ZagłebieWood. Potwierdzam, że robią to ludzie z pasją. Mają świetnych prowadzących spotkania z autorami książek. Już się nie mogę doczekać kolejnych :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czyt-NIK również odlicza dni do kolejnej edycji ZagłębieWood :-)

  OdpowiedzUsuń