wtorek, 25 lipca 2017

Zatracenie wartości ludzkiego życia.

Ostatnia Wizyta”, autorstwa Jacka Ostrowskiego to kolejna książka z serii Na F/Aktach. Jest to publikacja, którą warto przeczytać Od Deski Do Deski. Historia prawdziwa, jakże dobitnie ilustrująca brak wszelkich granic, pogwałcenia wszelkich zasad etycznych i moralnych. Jest to książką o człowieku, a raczej o systemie, który zasady moralne ma za nic. System wartości, a raczej jego brak bulwersuje na tyle, że człowiek nic nie znaczy wobec drugiego człowieka. Książka budzi wiele emocji – niestety są to emocje smutku połączone z rozgoryczeniem i żalem wobec … no właśnie wobec kogo – systemu czy człowieka, który mu podlega, a może człowieka, który stworzył ten system. I tu pętla pytań się zacieśnia tak jak ściska ogrom okrucieństwa jakiego człowiek może dopuścić się wobec innych w imię ideologii.

Książką niczym „Medaliony”, Zofii Nałkowskiej daje do myślenia, z którego wysnuwa się jedna konkluzja, że „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Oczywiście największą „ofiarą”, opisywanych zdarzeń, niestety prawdziwych jest Stefania Kamińska (w książce pod nazwiskiem Stanisławy Krzemińskiej). Ogrom bestialstwa, tortur fizycznych, psychicznych oraz „faszerowania” środkami weterynaryjnymi poraża. Mając świadomość, że czynów tych dopuszcza się człowiek, czytający nie widzi w nim istoty ludzkiej, ale bestię. Owszem uczucie smutku i przerażenia towarzyszy wobec losu jaki spotkał uprowadzoną doktor Kamińską oraz jej męża. Jednak zastanawiające jest co czuje człowiek, dokonujący tych czynów, jak silnie negatywne emocje mu towarzyszą. Historia przytoczona przez Jacka Ostrowskiego jest również tragedią człowieka, ofiary systemu. Silny i władczy Ormowiec, może być tu postrzegany również jako ofiara systemu. Na zewnątrz bezwzględny, a wewnątrz słaby ze strachem wokół – taki obraz Zygmunta Bielaja (książkowego Zbigniewa Pielacha), rysuje ta historia. Prawdą jest, że nie ma wytłumaczenia, brak tu wszelkich środków łagodzących, wobec tego co zrobił ten człowiek, jednak jest on również ofiarą systemu w jaki się wplątał. Echa przeszłości nie dają o sobie zapomnieć, Pielacha gryzie sumienie, często w snach doświadcza on „pośmiertnego wycia ofiar”. Wcześniejsze zabójstwa zaciążyły na jego sumieniu. Ciało w beczce, to kolejna zbrodnia, której się dopuścił. Historia jest tragedią trzech osób: Stanisławy Krzemińskiej, Zbigniewa Pielacha oraz jego żony, która przez lata żyła w cieniu męża kata w codziennym strachu. Jej postawa bulwersuje, ciśnie na język pytania dlaczego nie reagowała ? Lepiej nie widzieć, nie słyszeć i nie mówić o tym co dzieje się …

Jacek Ostrowski w „Ostatniej Wizycie”, dokonał próby zilustrowania tragicznych wydarzeń poprzez wnikliwe zapoznanie się z dokumentacją śledztwa porwania osoby, którą znał osobiście. Po lekturze „Ostatniej Wizyty”, warto sięgnąć po kolejne z serii Na F/Aktach, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Od Deski Do Deski. Publikacje takie jak ta Jacka Ostrowskiego i sześć kolejnych z tej serii są warte przeczytania i zapoznania się z prawdziwymi historiami zapisanymi czarnymi literami na kartach historii.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz